Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Mariusz Pisarski - Maszyna snów Briona Gysina

Redakcja

To on wymyślił cut-up, był pierwszym cyberpoetą (rok 1960) i cybermalarzem, nagrał raperską płytę, przemycił przepis na ciastka z marihuaną do książki kucharskiej. Burroughs powiedział o nim - “jedyny twórca, którego naprawdę podziwiałem”.

Mimo to Brion Gysin, autor maszyny snów, jak za życia, tak i po śmierci orbituje gdzieś po obrzeżach awangardowego antykanonu.

Dzięki temu, gdy natknąć się na niego przez przypadek, co spotkało mnie ostatnio w akademickiej księgarni na Bloomsbery, gdzie znalazłem jego monografię i dołączony do niej cylinder do maszyny snów, zauroczenie tą twórczością jest tym większe.

 

Wiersz permutacyjny 'No poet’s don’t own words'

 

Brion Gysin (1916-86) otarł się o najważniejsze figury awangardy XX wieku. W 1934 roku jako 19 letni malarz dołączył do grupy surrealistów. Jednak tuż przed wystawą zbiorową, w której miał pokazać swoje prace obok Duchampa, Man Raya i Giorgio de Chirico, Andre Breton podszepnął Eluardowi, by ściągnął obrazy Gysina. Papież surrealizmu wyrzucił młodego Kanadyjczyka z grupy. Po wojnie Gysin przenosi się do Tangeru, gdzie w restauracji “1001 nocy”, której był współwłaścicielem i gdzie wieczorami grywali Master Musicians of Joujouka, poznaje Williama Burroughsa. Po zamknięciu biznesu w Tangerze przenosi się z Burroughsem do Paryża i to tam, w 1958 w słynnym Beat Hotelu na 9 rue Gît-le-Coeur, gdzie ściany wytapetowane były paragrafami “Nagiego Lunchu”, wymyśla technikę cut-up. Tam też tworzy szereg malarsko-literackich kolaży, które dziś, obok obrazów permutacyjnych, stanowią główny trzon jego retrospektywnych wystaw.

 

Brion Gysin i William Burroughs, 'The Third Mind'

 

Jednak do najciekawszych odkryć, najbardziej własnych i prekursorskich wobec sztuki XXI wieku, dochodzi kilka lat później. Około roku 1960 Gysin poznaje Iana Summerville’a, artystę-informatyka, który do techniki cut-up dołącza napisane przez siebie algorytmy losowego generowania słów. Tak powstają wiersze algorytmiczne. Jeden wers, zawierający najczęściej jedno zdanie, powtarzany zostaje w kolejnych linijkach, ale z poprzestawianym szykiem. I tak zdanie “I am that I am” zamienia się w “Am I that I am” zamienia w “I that am I am” i tak dalej. Liczba wersów jest silnią liczby użytych słów (7!) co daje 5040 mozliwych permutacji (kombinacji bez powtórzeń). Na przykład zdanie “Litwo ojczyzno moja” wygeneruje wiersz o ponad 823 tysiącach wersów. Oto pierwsze z nich:

Litwo ojczyzno moja ty jesteś jak zdrowie
Litwo ty zdrowie jesteś ojczyzno jak moja
Litwo jak ojczyzno jesteś moja ty zdrowie
moja jak Litwo ojczyzno ty jesteś zdrowie
zdrowie jesteś jak Litwo ojczyzno ty moja
ojczyzno moja jesteś ty zdrowie jak Litwo
ty moja jak Litwo zdrowie jesteś ojczyzno
jesteś jak ty ojczyzno moja Litwo zdrowie
ojczyzno jesteś moja Litwo ty zdrowie jak
ty Litwo zdrowie jesteś moja ojczyzno jak

(http://www.permugram.org)

Gysin nie ograniczał zabiegów permutacyjnych do literatury. Tworzył permutacyjne wiersze dźwiękowe, gdzie kombinacjom podlegały nie tylko wypowiadane słowa, jak w przypadku In the beginning was the word, ale też dźwięki, jak odgłosy wystrzałów w wierszu Pistol (www.ubuweb.com). Żywioł losowości przenosi się także na płótno, gdzie Gysin, podobnie jak inni pionierzy malarstwa generatywnego, próbuje losowo generować powtarzające się motywy wizualne. Zawsze pojemna stylistyka kolażu pozwala mu raz jeszcze na łączenie sztucznie wytwarzanego obrazu (czasem bazgrołu) ze słowem.

Jest w końcu maszyna snów: halucynogenny stroboskop analogowy, powstały na fali eksperymentów ze środkami psychodelicznymi, którego celem nie jest jednakże odtworzenie narkotycznej wizji, jak w sztuce psychodelicznej, lecz jej wywołanie bez pomocy chemii.

 

Brion Gysin przy 'Dream Machine'

 

W wersji uproszczonej, dołączonej do wydanej niedawno monografii Gysina, maszynę snów tworzy się poprzez zwinięcie w cylinder arkuszu o wyciętych w nim pięciu wąskich “oknach” i umieszczenie go na gramofonowej płycie. Po swojej zewnętrznej stronie arkusz jest czarny. Po stronie wewnętrznej znajduje się reprodukcja jednej z inspirowanych malarstwem japońskim prac Gysina, gdzie plamy czerni i czerwieni rzucone są na kremowe tło. Pośrodku cylindra należy zawiesić żarówkę, na wysokości wspomnianych “okien”, następnie uruchomić gramofon na prędkości singlowej, czyli 78 obrotów na minutę. Teraz wystarczy już tylko zamknąć oczy i pozwolić pojawiać się obrazom po wewnętrznej stronie powiek. Odmienny stan świadomości, stanowiący ulotną wartość dodaną całego doświadczenia, wywoływany jest przez emitowane w wyniku obrotów fale alfa o długości od 8 do 16 Hz. W instrukcji obsługi czytamy, że choć najłatwiej o efekt przy zamkniętych powiekach, to można spróbować szczęścia z otwartymi oczami. Wówczas “na efekt trzeba poczekać nieco dłużej, około 2 minut”. Próbujcie!

Gysin jest odkrywany na nowo, zwłaszcza w USA, gdzie coraz częściej odwiedzać można poświęcone mu wystawy. Wpływ ekscentrycznego Kanadyjczyka na współczesną sztukę jest coraz bardziej oczywisty (od sieciowych generatorów tekstu po najnowszy album Portishead). Miejmy nadzieję, że już niedługo zobaczymy jego prace w Polsce.

Laura Hoptman, Brion Gysin: Dream Machine, London: Marrell Publishers 2010

• • •

Mariusz Pisarski - (urodzony w 1973 r.) krytyk, tłumacz, dziennikarz. Pracował w “Czasie Kultury” i radiu ESKA. Twórca pisma Techsty, o literaturze i nowych mediach. Publikował m.in w "Dekadzie literackiej", "Kulturze", "art.papierze", "Kulturze Popularnej", "Czasie Kultury", "Machinie", w "Slavia Occidentalis", "Homo Communicativus", anglojęzycznym "Cybertext Yearbook" oraz w książkach o e-literaturze, jak "Liternet", "Liternet.pl", "e-Polonistyka", "Tekst (w) sieci". Promotor i producent literatury hipertekstowej. Mieszka w Londynie.

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information