Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer na Tajwanie i w Tokio

Redakcja

Po niedawno zakończonym, udanym amerykańskim tournee, Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer tym razem skierowali się na Daleki Wschód. Polscy twórcy liberatury są głównymi gośćmi odbywającego się na Tajwanie od 26 listopada do 12 grudnia 2011 Taipei Poetry Festival - Mały Kosmos Poezji, skąd wyruszają do Japonii, aby zaprezentować zjawisko liberatury na Uniwersytecie Tokijskim (2 grudnia 2011).

• • •

LIBERATURA NA TAJWANIE

Prezentacja liberatury zakrojona jest bardzo szeroko. 26 listopada, na otwarciu festiwalu w czasie 7-godzinnego maratonu poetyckiego z udziałem tajwańskich twórców Zenon Fajfer zaprezentował swoją poezję w przekładzie Katarzyny Bazarnik i Wei-Yun Lin-Góreckiej. Następnie 28 listopada w ramach "LIBERATURA: Creative Publishing and Poetics" - panelu z miejscowymi poetami, redaktorami pism i wydawcami duet Bazarnik-Fajfer dał wykład o liberaturze i wziął udział w dyskusji na temat innowacyjnej działalności wydawniczej. W trakcie festiwalu otwarta jest również wystawa instalacji i wierszy multimedialnych artystów z Azji (Tajwan, Honkong i Tybet) oraz specjalna ekspozycja w "Polskim Kontenerze", prezentująca książki z serii Liberatura Korporacji Ha!art, książki ze zbiorów Czytelni Liberatury przy Małopolskim Instytucie Kultury (Kraków, ul. Karmelicka 27) oraz kolekcję książek i dzieł artystów tajwańskich, zebraną specjalnie z okazji ekspozycji. Kuratorami "Polskiego Kontenera"Wei-Yun Lin-Górecka i Paweł Górecki. Scenografię malarską kontenera zrealizowała tajwańska artystka Joyce Ho, aranżacja meblarska i technika to dzieło Huang Chang-zhi.

Drugi z "polskich" kontenerów to kameralna sala filmowa, gdzie prezentowane są filmy o książkach liberackich z angielsko-chińskimi napisami. Obie prezentacje cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem publiczności - poza Oka-leczeniem uwagę odwiedzających przyciągają m.in. "Ulica Sienkiewicza w Kielcach" Radka Nowakowskiego i "Świątynia kamienia" Andrzeja Bednarczyka, a z twórców tajwańskich foliowa książka "Pink Noise" poetki Hsia Yü, poezja na kliszach filmowych poetki Mi i wystawa poezji BBS (Bulletin Board System).

Co ciekawe, scenografia całego tajpejskiego "Kosmosu poezji" inspirowana jest "Pawilonem Miłosza", który Yen Hung-ya, dyrektor festiwalu, tajwański poeta, reżyser filmowy i teatralny zobaczył podczas swojej wizyty w Krakowie.

Natomiast we wtorek 29 listopada w "Księgarni nad rzeką" duet Fajfer-Bazarnik prezentuje swój Liberty Poem w wersji polsko-chińsko-angielskiej w formie instalacji na szybie wystawowej.

 

• • •

Tradycją największego tajwańskiego festiwalu poezji jest zapraszanie jednego gościa zagranicznego, a poprzez jego twórczość prezentacja kultury danego kraju. Tym razem wybór padł na polskich twórców liberatury - Katarzynę Bazarnik i Zenona Fajfera. Program z ich udziałem jest bardzo bogaty: na otwarcie festiwalu Zenon Fajfer zaprezentuje swoją poezję w przekładzie Katarzyny Bazarnik i Wei-Yun Lin-Góreckiej, następnie 28 listopada duet Bazarnik-Fajfer da wykład o liberaturze w ramach panelu dyskusyjnego z udziałem tajwańskich poetów, redaktorów pism i wydawców. Wystąpieniom tym towarzyszyć będzie wystawa "Polish Liberatura Exhibition", prezentująca książki z serii Liberatura Korporacji Ha!art oraz ze zbiorów krakowskiej Czytelni Liberatury przy Małopolskim Instytucie Kultury (ul. Karmelicka 27).

• • •

LIBERATURA W TOKIO:

Kolejny przystanek duetu Zenkasi to Uniwersytet Tokijski, gdzie 2 grudnia Katarzyna Bazarnik wygłosi wykład pt. "Liberatura - nowy gatunek literacki" dla studentów i kadry akademickiej Faculty of Letters , a Zenon Fajfer zaprezentuje swoje wiersze z tomu dwadzieścia jeden liter po polsku oraz w wersji japońskiej w przekładzie Ariko Kato.

• • •

Szczegółowy program:

Katarzyna Bazarnik i Zenon Fajfer na Taipei Poetry Festival (Tajwan) - 26-30 listopada 2011

Oficjalna strona festiwalu: http://poetry.culture.gov.tw/2011/

Facebookowa strona festiwalu: http://www.facebook.com/2011taipeipoetry

Angielska strona festiwalu: http://poetry.culture.gov.tw/2011/?page_id=11

Artykuł o liberaturze w tajwańskim "The Liberty Times": http://www.libertytimes.com.tw/2011/new/nov/23/today-article1.htm

• • •

Prezentacja liberatury na Uniwersytecie Tokijskim - 2 grudnia 2011:

• • •

Zobacz także:

• • •

Tajwańskie media rozpisują się o Taipei Poetry Festival, liberaturze, Katarzynie Bazarnik i Zenonie Fajferze:

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information