Afrykańskie korzenie UFO

Anthony Joseph / Książka

W gorącej i hedonistycznej atmosferze Toucan Bay, karaibskiej enklawy na planecie Kunu Supia, z pustyni powraca legendarny szmugler syntetycznej melaniny Joe Sambucus Nigra. Za głowę dilera wyznaczono nagrodę, a w portowym burdelo-barze „U Houdiniego” czeka na niego gromada wrogów, w…

Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity

Sławomir Shuty / Książka

"Historie o ludziach z wolnego wybiegu. Pasty i skity" to pierwszy sezon serialu dokumentującego zielone wieloświaty. Wchodzimy w butach w życie społeczności przemasowionej bez zastanowienia w trakcie jej upadku z kosmicznego drzewa braku czasu i empatii. Zaludniające zielony mixkosmos hominidy…

Zaczarowany uber

Zenon Sakson / Książka

***Zrodzone z podziemia psychoaktywne bajdy tajemniczego geniusza, którego tropem idą tylko prawdziwi dzicy detektywi literatury polskiej. Zaszyfrowany anty-jaszczurzy przekaz, literackie mołotowy rzucone ku chwale Santa Muerte. Meskalina kipi w garczku, ciało zabitego Buddy gnije na trakcie z Polski do Meksyku,…

Niż

Maciej Topolski / Książka

Niż Macieja Topolskiego to zbiór próz poetyckich zawierających elementy eseju i reportażu, a poświęconych pracy kelnerskiej. Książka została podzielona na pięć części, w których autor porusza kolejne aspekty pracy w gastronomii. Od rekrutacji przez kontakt z klientem po problematyczne relacje…

Pokolenie wyżu depresyjnego

Michał Tabaczyński / Książka

Depresyjne przebudzenia, poranny szczyt depresji, depresyjna droga do pracy, sama praca – jeszcze bardziej depresyjna. Depresyjne samochody i depresyjne korki, w których te samochody beznadziejnie tkwią. Depresyjna literatura i muzyka depresji w tle. Depresyjne kolacje i przedsenne miłosne uniesienia naznaczone…

Oni migają tymi kolorami w sposób profesjonalny. Narodziny gamedevu z ducha demosceny w Polsce

Piotr Marecki, Tomasz Tdc Cieślewicz / Książka

Obecnie, gry komputerowe produkowane w Polsce stanowią jedną z najbardziej na świecie rozpoznawalnych marek. Jak jednak wyglądały początki rodzimego gamedevu? Czy wszyscy twórcy gier się do nich dziś przyznają? Jaki był wpływ demosceny na gry? I co autorzy gier z…

Nauka i praca

Aleksandra Waliszewska / Książka

Album Aleksandry Waliszewskiej. Aleksandra Waliszewska - lubi wydawać albumy.   Dear Customer! If you want to order the book and have it shipped abroad, please contact us at dystrybucja@ha.art.pl

Dropie

Natalka Suszczyńska / Książka /

W Polsce, w której wysokie czynsze, niskopłatna posada w bankomacie, gadające ptaki, uchodźcy z krajów Beneluksu oraz psy upijające się w tawernach są na porządku dziennym, dziewczyna o refleksyjnej naturze mierzy się z wejściem w dorosłość.

Gigusie

Gigusie / Książka

Jakub Michalczenia ma znakomity zmysł obserwacji, co dla prozaika realisty jest ogromnie istotne. Świat, który opisuje, jest prawdziwy i wiarygodny, czytelnik nie ma wątpliwości, że to wszystko prawda, że tacy ludzie istnieją i takie jest ich życie.Kazimierz Orłoś  To nie…

Dziwka

Dziwka / Książka

Weronika pada ofiarą zbrodni ze szczególnym okrucieństwem. Jej przyjaciółka Mery wraca do znienawidzonego rodzinnego miasta, by znaleźć mordercę. Jednak gdy słowo "ofiara" przeplata się z "dziwka" łatwo zgubić  właściwy trop. *** Śmierć Weroniki jest przedwczesna, tragiczna i wielce zagadkowa. Prywatne…

Turysta polski w ZSRR

Turysta polski w ZSRR / Książka

Jeśli pół życia się zmyśliło, a resztę przegapiło, to można zawrócić do ostatniego wyraźnego obrazu w pamięci i od niego zacząć jeszcze raz. Nawet jeśli tym obrazem jest Związek Radziecki. Po wyjściu ze szpitala psychiatrycznego trafiłem na przewodnik po ZSRR,…

Psy ras drobnych

Psy ras drobnych / Książka

Bohaterka: pacjentka (lat 28) depresyjna, bezczynna, zalegająca w łóżku, wycofana z relacji towarzyskich, przyjęta do szpitala psychiatrycznego z powodu pogarszania się stanu psychicznego i nadużywania leków. Cechuje ją postępująca apatia, spadek energii z zaleganiem w łóżku, utrata zainteresowań, gorsze skupienie…

Frontpage Slideshow | Copyright © 2006-2013 JoomlaWorks Ltd.

Festiwal literacki Ha!wangarda - 25-29 czerwca 2010, Kraków-Krzeszowice

Redakcja

Ha!wangarda ustawia się pod prąd napompowanym budżetowo i medialnie festiwalom Krakowa. Jest to letni, niskobudżetowy festiwal mający podsumować 10 lat działalności krakowskiego czasopisma „Ha!art” i wydawnictwa Korporacja Ha!art. Tematem festiwalu są aktualne zjawiska awangardowe, które Ha!art programowo wprowadzał i promował w trakcie ostatniej dekady.

Projekty niekomercyjne, niskobudżetowe, niemedialne, które konsekwentnie zmieniają obraz najnowszej literatury: liberatura, hiperteksty, cyberpoezja, story art, poezjografia, remiksy literackie. W trakcie festiwalu zaprezentowanych zostanie 12 premier projektów literackich (7 drukowanych, 5 sieciowych).

• • •

Organizator: Korporacja Ha!art.

Miejsca wydarzeń: Klub Lokator (ul. Krakowska 27), Redakcja Ha!artu (ul. Retoryka 17/4a),
Bunkier Sztuki (pl. Szczepański 3a), Massolit Books (ul. Felicjanek 4), Goldex Poldex (ul. Józefińska 21/12), Galeria Floriańska 22, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Krzeszowicach.

• • •

Jak dzisiaj używać awangardy? W grę wchodzi nie tylko tradycyjnie rozumiana kreacja ex nihilo, ale także wydobycie radykalnego potencjału estetyk, ruchów intelektualnych i dzieł, które zdążyły zastygnąć w kanonie jednoznacznych, kastrujących interpretacji. Takie działanie nazywamy ha!wangardą.

Premiery festiwalowe:

 

POEZJA CYBERNETYCZNA:

Roman Bromboszcz, U-man i masa
Łukasz Podgórni, noce i pętle
Tomasz Pułka, Zespół Szkół

LIBERATURA:

Zenon Fajfer, dwadzieścia jeden liter
Zenon Fajfer, Liberatura czyli literatura totalna. Teksty zebrane z lat 1999-2009
Paweł Dunajko,

 

POEZJA OSOBNA:

Wei-Yun Lin-Górecka, Ich mała stabilizacja – trójjęzyczny arkusz poetycki (dodatek do „Ha!artu”)

LINIA RADYKALNA:

Andrzej Szpindler, Oko chce bardziej, niż chce tego wątroba!

HIPERTEKSTY:

Radosław Nowakowski, Liberlandia – powieść hipertekstowa
Małgorzata Dawidek Gryglicka, Krótka historia przypadku – hipertekst w przestrzeni

STORY ART:

Juliusz Strachota, Kuba Woynarowski, Żołnierze – odcinkowa powieść graficzna
Kuba Woynarowski, Maszyny samotnicze – komiks hipertekstowy
Sławomir Shuty, Nowy Baton
Projekt zbiorowy, Wielki Atlas Ciot Polskich (komiksowa adaptacja Lubiewa Michała Witkowskiego)

Premierom książkowym i sieciowym towarzyszy 30. numer „Ha!artu” poświęcony zjawisku liberatury oraz innym przejawom ha!wangardy (hiperteksty, cyberpoezja, story art, poezjografia, remiksy)

 

Zjawiska Ha!wangardy

 

1. Liberatura

– czyli literatura totalna, mówiąca nie tylko poprzez słowa, ale również formę zapisu i kształt książki. Ten nowy gatunek literacki, zainicjowany w 1999 roku w Krakowie przez Zenona Fajfera, z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, także zagranicą. Sprzyja temu dynamicznie rozwijająca się seria wydawnicza Ha!artu, w której opublikowano dotąd kilka wybitnych książek antycypujących to zjawisko, takich autorów jak Mallarmé, B.S. Johnson, Czycz, Queneau czy Perec (a w najbliższych planach m.in. Federman oraz tegoroczna Noblistka Herta Műller). W serii ukazały się też książki głównych animatorów liberatury, czyli duetu Katarzyna Bazarnik-Zenon Fajfer (m.in. opublikowany niedawno trójksiąg Oka-leczenie).
W ramach festiwalu Ha!wangarda w Klubie Lokator odbędzie się  premiera trzech kolejnych tomów z serii: dwujęzycznego zbioru poezji oraz tekstów teoretycznych Zenona Fajfera a także nieopatrzonego stałym tytułem tomiku prozy poetyckiej Pawła Dunajko (tytuł zmienia się w wyniku aktywności czytelnika). Spotkaniu towarzyszyć będzie wernisaż poematów-znaków Fajfera oraz projekcja jego poematu kinetycznego Primum Mobile.
Liberacki maraton w Lokatorze zakończy koncert zespół 3moonboys z Bydgoszczy, który we współpracy z Fajferem wydał niedawno liberockowy koncept-album 16.

2. Poezja cybernetyczna

– istnieje wiele sposobów na wysłowienie tego, czym jest poezja cybernetyczna. Jednym z nich jest podejście, które w toku wyjaśniania rozpoczyna od związków zjawiska z cybernetyką. Poezja cybernetyczna jest tym, co powstaje przy udziale komputerów, wykorzystując przy tym pewien zakres teorii włączanej w obręb cybernetyki, szczególnie chodzi tutaj o pojęcia: sprzężenie zwrotne, informacja i szum.
Poezja cybernetyczna kontynuuje tradycje awangardowe w zakresie pozarozumowych skojarzeń, tak zwany „zaum”, wykorzystywany przez futuryzm rosyjski, korzysta ze „słów na wolności”, metody tworzenia zaproponowanej przez futuryzm włoski. Odwołuje się do poezji wizualnej i konkretnej oraz ruchów takich jak Fluxus i postaci takich jak John Cage, Pierre Schaeffer, Pierre Henri, Karl-Heinz Stockhausen i innych eksperymentatorów zajmujących się dźwiękiem. Poetyka wierszy cybernetycznych jest kontynuacją przestrzennych kompozycji z wykorzystaniem różnych krojów czcionek, nowatorstwa w typografii, barw. Wykorzystane zostają także elementy charakterystyczne dla użycia komputerów, dla przykładu, tak zwana dystorsja, estetyka błędu i pomyłki.
W ramach festiwalu wydane zostaną trzy konstytutywne dla nurtu tomy: Romana Bromboszcza, Łukasza Podgórniego i Tomasza Pułki.

3. Hiperteksty literackie

– to organizacja literackiego materiału na zasadzie sieci i bazy danych. Niezależne segmenty tekstu połączone są linkami, a kolejność ich wyświetlania zależy od wyborów czytelnika. Hiperteksty analogowe, na papierze lub w przestrzeni, są nielinearne, sprzyjają eksploracji i dotykowej interaktywności. Hiperteksty cyfrowe mogą być responsywne: tekst „zapamiętuje” kroki  czytelnika i dopasowuje się do jego wyborów. Ha!art zorganizował dwie sesje: Liternet (2002) i Liternet.pl (2003) poświęcone zjawisku hipertekstu. W 2003 roku opublikowana została powieść hipertekstowa Sławomira Shuty Blok, w 2005 – Koniec świata według Emeryka Radosława Nowakowskiego, w 2010 roku ukaże się popołudnie. opowieść – najważniejszy światowy hipertekst Michaela Joyce'a w tłumaczeniu Nowakowskiego i w opracowaniu Mariusza Pisarskiego. W ramach festiwalu zaprezentowany zostanie nowy projekt Liberlandia Radosława Nowakowskiego oraz hipertekst w przestrzeni Krótka historia przypadku Małgorzaty Dawidek Gryglickiej.

4. Story art

– zjawisko promowane przez Kubę Woynarowskiego (autora plakatu festiwalu); termin stosowany jako określenie pogranicznej formy komiksu, nawiązującej m. in. do artystycznych doświadczeń Wielkiej Awangardy i ruchu konceptualnego oraz takich gatunków literackich jak poezja wizualna czy (szeroko pojęta) powieść graficzna. Jednym z polskich twórców story artu jest Sławomir Shuty jako autor Batona oraz jako pisarz współpracujący z artystami: Marcinem Maciejowskim (Blok) i Julianem Tomaszukiem (komiks Ruchy). W ramach festiwalu odbędzie się prezentacja powstającej na portalu „Ha!artu” graficznej powieści odcinkowej Juliusza Strachoty i Kuby Woynarowskiego Żołnierze oraz cykl „okołokomiksowych” wydarzeń koncentrujących się wokół zagadnienia szeroko rozumianej tekstualizacji obrazu: dwie odsłony (analogowa i cyfrowa) Maszyn samotniczych Kuby Woynarowskiego – komiksowego hipertekstu, wywiedzionego z języka infografiki; prezentacja eksperymentalnego projektu Orbis Pictus (eksplorującego obszar graniczny między komiksem a innymi zjawiskami sztuki współczesnej); panel dyskusyjny, poświęcony związkom story artu z awangardowymi obszarami twórczości literackiej (m. in. liberatury, hipertekstu i poezji konkretnej).

 

Program

Na wszystkie imprezy wstęp bezpłatny.


25.06.2010, piątek, Goldex Poldex (ul. Józefińska 21/12):
Cyberpoezja (Bromboszcz, Podgórni, Pułka) i golem-wiktuał Szpindlera [4 premiery].
·    godz. 18:00 – Łukasz Podgórni: noce i pętle – prezentacja multimedialna
·    godz. 18:30 – Tomasz Pułka: Zespół Szkół – antywieczorek
·    godz. 19:00 – Andrzej Szpindler: Oko chce bardziej, niż chce tego wątroba! – styl życia, wywiad w orbicie laleczkowania, a widmo połączenia gałek ocznych w odległej konsolecie – autorskie odczytanie fragmentów powieści
·    godz. 20:00 – Roman Bromboszcz: U-man i masa – prezentacja multimedialna

26.06.2010, sobota, Lokator (ul. Krakowska 27):

Wokół Liberatury, promocja 30. numeru czasopisma „Ha!art” i nowości z serii Liberatura [3 premiery].
·    godz. 18:00 – premiera 30. numeru „Ha!artu”, prezentacja serii Liberatura oraz książki teoretycznej Zenona Fajfera Liberatura czyli literatura totalna, udział biorą: Katarzyna Bazarnik i Piotr Marecki. Prowadzenie: Jacek Olczyk.
·    godz. 19:00 – premiera książki Pawła Dunajko
·    godz. 20:00 – Zenon Fajfer – promocja tomu dwadzieścia jeden liter, projekcja Primum Mobile połączona z wernisażem wystawy poematów-znaków
·    godz. 21:00 – koncert zespołu 3moonboys

27.06.2010, niedziela:
Galeria Floriańska 22, godz. 17:00:
·    Kuba Woynarowski – wernisaż wystawy Maszyny samotnicze
Redakcja Ha!artu (ul. Retoryka 17/4a), godz. 18:00:
·    Małgorzata Dawidek Gryglicka – wernisaż hipertekstu w przestrzeni Krótka historia przypadku
Massolit Books (ul. Felicjanek 4), godz. 19:00:
·    Wei-Yun Lin-Górecka – wieczór autorski bohaterki 30. numeru czasopisma „Ha!art”, premiera arkusza poetyckiego Ich mała stabilizacja. Prowadzenie: Katarzyna Bazarnik

28.06.2010, poniedziałek, Bunkier Sztuki (pl. Szczepański 3a), godz. 18:30:
·    Kuba Woynarowski, Story art – wykład i prezentacja eksperymentalnego projektu Orbis Pictus
·    Juliusz Strachota, Kuba Woynarowski, Żołnierze – prezentacja projektu
·    Sławomir Shuty, Nowy Baton – story art, prezentacja projektu
·    Radosław Nowakowski, Liberlandia – premiera i prezentacja projektu
·    Małgorzata Dawidek Gryglicka, Krótka historia przypadku – prezentacja
·    Panel dyskusyjny – hiperteksty, story art, proza graficzna (prowadzenie: Grzegorz Jankowicz, Piotr Marecki)

29.06.2010, wtorek, Krzeszowice, Biblioteka Miejska im. Kazimierza Wyki:
·    godz. 17:00 – „Duch awangardy przeniósł się do Krzeszowic?” – debata z udziałem Katarzyny Bazarnik, Zenona Fajfera i Piotra Mareckiego – prezentacja 30. numeru „Ha!artu” i historii czasopisma (m.in. numeru poświęconego Stanisławowi Czyczowi) oraz zjawiska liberatury.
·    Godz. 19:00 – „Czyczowisko” – ognisko na Sztolni w Krzeszowicach

Online za darmo

ha-art-55-3-2016
Numer specjalny: DANK MEMES

Ha!art 55 3/2016

Numer specjalny: DANK MEMES W środeczku: Ahus, Mateusz Anczykowski, Cichy Nabiau, Cipasek, Czarno-biały Pag, Ewa Kaleta, Princ polo, Top Mem, Przemysław...Więcej...
literatura-polska-po-1989-roku-w-swietle-teorii-pierre-a-bourdieu
Nadrzędnym celem projektu był naukowy opis dwudziestu pięciu lat rozwoju pola literackiego w Polsce (1989–2014) i zachowań jego głównych aktorów (pisarzy...Więcej...
bletka-z-balustrady
Bletka z balustrady to ciąg zdarzeń komponujący cyfrowy wiersz. Algorytm opiera się na ramie syntaktycznej utworu Noga Tadeusza Peipera, z którego zostały...Więcej...
rekopis-znaleziony-w-saragossie-adaptacja-sieciowa
Dzięki umieszczeniu arcymistrzowskiej prozy hrabiego Potockiego w cyfrowym otoczeniu, czytelnik otrzymuje gwarancję świeżej i pełnej przygód lektury....Więcej...

Czasopismo

ha-art-59-3-2017

Ha!art 59 3/2017

Literatura amerykańska XX i XXI wieku, o której nie mieliście pojęcia Autorki i autorzy numeru: Sandy Baldwin, Charles Olson, Piotr Marecki, Araki Yasusada, Shiv Kotecha, Lawrence Giffin, Kenneth...
Projekt Petronela Sztela      Realizacja realis

Nasz serwis używa plików cookies do prawidłowego działania strony. Korzystanie z serwisu bez zmiany ustawień dla plików cookies oznacza, że będą one zapisywane w pamięci urządzenia. Ustawienia te można zmieniać w przeglądarce internetowej. Więcej informacji udostępniamy w naszej polityce prywatności.

Zgadzam się na użycie plików cookies.

EU Cookie Directive Module Information