19 sierpnia podczas corocznego Międzynarodowego Festiwalu Książki w Edynburgu nowa fala inicjatyw literackich z Krakowa zaleje pasmo Jura Unbound! Jura Unbound to święto niszowej literatury z całego świata, odbywające się w wyjątkowych lokalizacjach i łączące literaturę z innymi środkami wyrazu, takimi jak muzyka i film. To prawdziwie interdyscyplinarne wydarzenie, rozpoczynające się codziennie o 9:00 przez dwa tygodnie w różnych miejscach miasta.

W tym roku Jura Unbound gościć będzie trzy postaci literackie Krakowa: Piotra Mareckiego (Korporacja Ha!art), Łukasza Orbitowskiego i Sławomira Shutego, którzy skupią uwagę publiczności na następujących tematach:

• • •

Krakowska Nowa Fala: współczesne sztuki literackie w najmłodszym Mieście Literatury UNESCO

Sławomir Shuty i Łukasz Orbitowski przedstawią oblicze Krakowa nieczęsto spotykane w przewodnikach turystycznych i na oficjalnych kanałach medialnych Krakowa – Miasta Literatury UNESCO. Zapyziałe lokalne bary i nielegalne pchle targi składają się na literackie zaplecze ich prozy. Będziemy rozmawiać o popularności Krakowa jako miejsca akcji popularnych horrorów i powieści fantastycznych, a także motywach słowiańskich, które stały się obsesją niektórych lokalnych i zagranicznych autorów. Będziemy rozmawiać także o fenomenie Nowej Huty, dzielnicy zbudowanej w warunkach realnego socjalizmu (pseudonim artystyczny Sławomira Shutego jest potocznym, fonetycznie zniekształconym zapisem wyrażenia „Z Huty”, tzn. „pochodzący z Nowej Huty”). Poza przedstawieniem fragmentów ich prozy, wyświetlimy krótkie, eksperymentalne filmy animowane i komiksy inspirowane twórczością obojga autorów.

• • •

Polska Literatura Eksperymentalna w Erze Cyfrowej

Literatura cyfrowa w Polsce ma za sobą poważne tradycje, począwszy od rodzimej literatury eksperymentalnej, przez demoscenę, po reżyserów filmu awangardowego skupionych wokół Warsztatów Formy Filmowej. Względna izolacja na scenie międzynarodowej i oddzielne, szczególne zaplecze historyczne składają się na specyfikę polskiej e-literatury. Najważniejsze gałęzie pisarstwa eksperymentalnego (takie jak poezja kinetyczna, projekty poszerzonej rzeczywistości, generatory opowiadań i poezji, powieści hipertekstowe) ukazane zostaną podczas interaktywnej prezentacji multimedialnej.

• • •

Oba wydarzenia organizowane we współpracy z  Krakowskim Biurem Festiwalowym w ramach Programu Miasta Literatury UNESCO.

Kraków uzyskał ten prestiżowy tytuł w październiku 2013, dołączając do Edynburga, Melbourne, Iowa City, Dublina, Rejkiawiku i Norwich.